„Jazda na suwak” oraz „Korytarz życia”

(źródło: http://www.krbrd.gov.pl)

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 6 grudnia 2019.

Ministerstwo infrastruktury opracowało nowy projekt ustawy, która ma ujednolicić zachowanie kierowców na drogach w specyficznych sytuacjach.

Mowa tutaj o zmiany pasa ruchu wymuszonej zwężeniem jezdni spowodowanej np. kończącym się pasem jezdni, robotami drogowymi bądź wypadkiem drogowym. Ustawa wyraźnie określa zasady pierwszeństwa ruchu jakie mają uczestnicy konkretnego pasa ruchu. Z załączonego obrazka można bardzo dokładnie określić, który uczestnik ruchu jedzie jako pierwszy i kto następny. Celem ustawy było zmniejszenie korków, które tworzyły się w związku z powyższą sytuacja drogową. Pozostaje nam tylko obserwować czy prognozy ustawodawców się spełnią.

Drugim punktem w zmienionych przepisach, na które myślę bardziej czekały służby ratownicze jest projekt „Korytarz życia”. Pomysł był wielokrotnie promowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, później również i same służby ratownicze propagowały ten styl tworzenia dojazdu do zdarzenia na różnych kanałach mediów społecznościowych. To też za sprawą KRBRD „Korytarz życia” zapisano w projekcie w ramach działań w Programie realizowanym na lata 2018-2020 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

Cieszymy się bardzo, że taka inicjatywa jest już zapisana w kodeksie prawa ruchu drogowego, ale pytanie kiedy i czy kierowcy dostosują się do tych przepisów. Nie dalej jak 2 dni temu natrafiłem na filmik nakręcony kamerką samochodową umieszczoną w wozie bojowym pewnej jednostki OSP, która jechała alarmowo do płonącego samochodu na autostradzie. Z filmiku wyraźnie widać, że jeszcze nie wszyscy kierowcy mają świadomość o co chodzi w „Korytarzu życia” , i tutaj celowe pogrubienie. Zachowanie niektórych kierowców bardziej przypominało tworzenie „Labiryntu życia” lub „Slalomu życia”. Poniżej zamieściłem dwa filmiki, pierwszy obrazuje problem dojazdu do zdarzenia zespołu ratowników medycznych z Wrocławia, a drugi filmik został stworzony w ramach wcześniej wymienionego programu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

źródło: youtube.com/Korytarz Zycia
źródło: youtube.com/Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *