Uwaga na BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – zwana  potocznie „Zemstą Stalina” .Na pozór niegroźny chwast rosnący pośród innych roślin na polskich łąkach ale w rzeczywistości jest to bardzo groźna dla ludzi roślina. Na szczęście nie jest trudno ją rozpoznać . Ma ona charakterystyczny wygląd: na pierwszy rzut okna przypomina przerośnięty koper. Jego wysokość może dochodzić od 1 do 4 metrów. jego łodyga jest gruba, niżej pokryta jest plamami o barwie purpurowej, natomiast wyżej jest ona zielona. Liście barszczu Sosnowskiego składają się z szerszych odcinków, które zazwyczaj zakończone są tępo. Blaszka liściowa ma zaokrąglone krótkie ząbki. Kwiaty tej rośliny rosną w gęstych i sporych baldach, mierzących do 50 cm.

Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatrozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. W ciągu 24 godzin objawy w postaci zaczerwienienia oraz pęcherzy nasilają się. Stan zapalny może utrzymywać się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca oparzone ciemnieja i w takim stanie skóra może pozostać przez nawet kilka miesięcy.

Osoby o nadwrażliwej skórze mogą być narażone na groźne powikłania takie jak martwica tkanek czy nawet późniejszej amputacji.

Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby – poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.

Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.wikipedia.pl
Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *